Separator akumulatorów Victron Cyrix-ct 12/24 V 230A

Dostępność: 2
Wysyłka w: 5 dni
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 570,00 zł 570.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Separator akumulatorów Victron Cyrix służy do automatycznego łączenia równoległego akumulatorów. W przypadku kamperów będzie to z reguły akumulator rozruchowy pojazdu, połączony z alternatorem, oraz akumulator hotelowy. Urządzenie pozwala zatem ładować akumulator hotelowy na załączonym silniku pojazdu poprzez alternator, pośrednio przez akumulator rozruchowy. Mikroprocesor urządzenia czuwa nad tym, aby łączenie akumulatorów następowało tylko w określonych warunkach, aby nie uszkodzić, ani nie eksploatować zbytnio żadnego z dołączonych do niego akumulatorów.
 
Cyrix stale mierzy napięcie obu podpiętych do niego akumulatorów, dzięki czemu wykrywa również, gdy akumulator rozruchowy ładowany jest zewnętrzną ładowarką. W tym wypadku, po wykryciu, że jest on już "pełny", załącza się i przepuszcza prąd do akumulatora w części mieszkalnej kampera.

Użyteczną funkcją może być Start Assist, czyli możliwość podpięcia do Cyrixa przełącznika, który powoduje, że łączy on na 30 sekund akumulatory (nawet na wyłączonym silniku), dzięki czemu możemy odpalić samochód nawet na częściowo rozładowanym akumulatorze rozruchowym.
Urządzenie automatycznie dostosowuje się do napięcia systemowego 12 V lub 24 V.

 

 Dane techniczne:

PARAMETRY PODSTAWOWE  
Prąd ciągły 120 A
Prąd w trakcie rozruchu (5 s) 180 A
Napięcie łączenia akumulatorów Od 13 V do 13,8 V i od 26 do 27,6 V
przy użyciu inteligentnego wykrywania trendu
Napięcie rozłączania akumulatorów Od 11 V do 12,8 V i od 22 do 25,7 V
przy użyciu inteligentnego wykrywania trendu
Pobór prądu w trakcie otwarcia (akumulatory rozpięte) <4 mA
Pobór prądu w trakcie zamknięcia (akumulatory spięte) 12 V: 220 mA             24 V: 120 mA
 INNE  
Wspomaganie rozruchu TAK (łączy akumulatory na 30 sekund)
Dioda stanu NIE
WYMIARY  
Szerokość 46 mm
Wysokość 46 mm
Głębokość 80 mm
Waga 0,11 kg
WARUNKI PRACY  
Klasa ochrony IP IP 54

 

UWAGA!
  • Separator współpracuje z akumulatorami hotelowymi o pojemności do 200 Ah.
  • Separatory Cyrix można stosować w samochodach produkowanych do 2017 roku. Do samochodów produkowanych od 2018 roku należy stosować ładowarki DC-DC, na przykład Victron Orion z naszej oferty.
  • W przypadku, gdy w pojeździe znajduje się "słabszy" alternator o wydajności poniżej 100 A, mocno rekomendujemy jego wymianę na taki o wyższej wydajności (szczegóły poniżej w "Co warto wiedzieć?").
  • Przed instalacją separatora w pojeździe starszym niż 15 lat (wyprodukowanym przed 2007 rokiem) nie zalecamy stosować separatora Cyrix, chyba że przed montażem zostanie dokładnie przejrzana istniejąca instalacja elektryczna (stan przewodów, połączeń, alternatora itp.)
Co warto wiedzieć?

Jeśli zastanawiasz się, czy właściwszym urządzeniem dla ciebie będzie Cyrix, czy Orion, przygotowaliśmy przejrzystą tabelę wad i zalet, oraz kilka uwag, które mogą ci pomóc w wyborze:

CYRIX

ORION

SZYBSZE ŁADOWANIE ¹

WOLNIEJSZE ŁADOWANIE ¹

TAŃSZY

DROŻSZY

DZIAŁA W OBIE STRONY ²

DZIAŁA TYLKO W JEDNĄ STRONĘ ²

INTENSYWNIE WZBUDZA ALTERNATOR,
CO MOŻE W SKRAJNYCH PRZYPADKACH
PROWADZIĆ DO JEGO SZYBSZEGO ZUŻYCIA

BEZPIECZNIEJSZY DLA ALTERNATORA 

DOŁADOWUJE AKUMULATOR DO ~90%

DOŁADOWUJE AKUMULATOR DO 100%

BRAK INFORMACJI O STATUSIE

SYGNALIZACJA PRACY DIODĄ I PRECYZYJNE
INFORMACJE POPRZEZ APLIKACJĘ (BLUETOOTH)

 

Uwagi:


¹ 
Dla Cyrixa będzie to w zależności od wielu czynników 25-50 A przy pojemności 100 Ah i 50-100 A dla 200 Ah, a dla Oriona maksymalnie 30 A (w zależności od modelu).
² Cyrix w dużym uproszczeniu jest jedynie przekaźnikiem, który łączy albo rozłącza akumulator rozruchowy i hotelowy. Ma więc możliwość ładowania akumulatora rozruchowego przez hotelowy, co oznacza, że jeśli mamy moduł fotowoltaiczny i ładuje on akumulator hotelowy, to gdy naładuje go do pełna, zaczyna doładowywać akumulator rozruchowy. Ma także opcję awaryjnego rozruchu, korzystając z energii obu akumulatorów. Orion tylko ładuje akumulator hotelowy poprzez rozruchowy.

  • Jeżeli twój samochód jest starszy niż 8 lat, w pierwszej kolejności rekomendujemy sprawdzenie alternatora pod obciążeniem. Jeżeli okaże się słaby lub wysłużony, to zalecamy jego wymianę lub regenerację, gdyż obydwa porównywane urządzenia będą tylko pogarszały jego stan (przy czym Orion jest dla niego bezpieczniejszy).
  • Jeżeli posiadasz alternator o wydajności 90 A - 110 A, zalecamy ładowanie nim nie większy niż 100 Ah akumulator hotelowy. W przypadku 200 Ah akumulatorów zalecamy co najmniej 150 A alternator.
  • Należy mieć na uwadze, że, mimo iż Orion będzie ładował akumulator rozładowany poniżej 20% (~11,5 V) „bezpieczniej” niż Cyrix (mniejszym prądem), to po osiągnięciu tego progu za każdym razem akumulator i tak „ucierpi”, co będzie prowadziło do pogorszenia jego parametrów i sprawności. Trzeba więc pamiętać, żeby nie rozładowywać akumulatora poniżej 11,5 V, co przy prawidłowej instalacji i normalnym użytkowaniu nie powinno się wydarzać zbyt często.
  • Podczas gdy Orion jest skonfigurowany tak, aby jedynie bezpiecznie naładować akumulator hotelowy, Cyrix może być wykorzystywany do bezpośredniego zasilania urządzeń podpiętych pod instalację elektryczną. W poprawnie połączonej instalacji elektrycznej część energii z separatora trafi wtedy bezpośrednio na przykład do przetwornicy 12/230 V i można przykładowo zaparzyć kawę lub nagrzać wodę w elektrycznym bojlerze korzystając z alternatora, z pominięciem pobierania energii z akumulatora (w większości). Przekłada się to na zwiększenie żywotności akumulatora i zwiększenie dostępnych cykli ładowania/rozładowania.
  Co warto dobrać?  
  • Gotowe przewody do połączenia akumulatorów, zabezpieczone bezpiecznikami automatycznymi.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl